NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
6194
Под прожектора

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов.  Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение

| 03 Август 2024, 08:10 ч.
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
Снимка © БТА

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов. 

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

На 31 юли рок група Б.Т.Р. ще излезе пред ямболска публика с концерт в Лятното кино, съобщиха от Star Productions, организатор на събитието.

Гостуването в Ямбол е част националното турне „30 години Б.Т.Р“, с което бандата отбелязва три десетилетия история като утвърдени рок изпълнители на родната ни сцена. 

Публиката ще чуе на живо най-доброто от музиката на Б.Т.Р., създадена през годините. Включени са и парчета от по-новите албуми „Невидими стени“ и „Пъзел“.

За концерта в Ямбол Б.Т.Р. идват в актуалния си състав: Атанас Пенев (вокал), Славчо Николов (китари и вокал), Иван Калфов (бас китара) и Илиян Диков (барабани).

За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.

Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.

Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.

На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.

Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".

Тракийските дружества от няколко града в страната ще събера

Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас, на името на примабалерината и дългогодишен директор на балетната трупа на Софийската опера и балет Сара-Нора Кръстева, съобщиха организаторите. Състезанието се организира от Международна балетна асоциация „Сара-Нора Прима“ и Държавна опера – Бургас, с подкрепата на Община Бургас и Министерството на културата.

От днес до 5 юли в Бургаската държавна опера ще се провеждат конкурсните вечери с начало от 18:00 ч. Очаква се да пристигнат около 140 млади балетисти от няколко континента. Галаконцертът ще бъде на 6 юли, от 19:00 ч.

Успоредно с конкурса като съпътстващо събитие отново ще бъде организирана и академия "Сара-Нора Мастър", която ще продължи от 1 до 9 юли и ще включва майсторски класове и подготовка по репертоар и съвременни техники. 

Тази година в състава на журито отн

Женски хор „Златна лира“ от Търговище заминава за участие във фестивал в Италия. Международният песенен фолклорен форум „Tarantela del Vesuvio“ в Соренто е четиридневен, съобщи диригентът на състава Илиана Иванова. 

Във фестивала ще се представят още 15 състава от цял свят. Хорът при Община Търговище ще зарадва публиката с фолклорни песни, както и с традиционни италиански хитове. „Програмата ни не е много дълга, защото участниците са много. Съобразили сме се с това. Включваме песни от репертоара, но и сме ги дообогатили и разнообразили“, добави Иванова. 

По думите й по различен начин ще бъде представена песента „Ерген деда“, към която е добавен и танц. Една от солистките ще бъде облечена като старец с калпак, за да бъде пресъздаден по-пълноценно образът от текста. Към друга песен е направен електронен съпровод със солистка. 

Фестивалът в Соренто

Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.

Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Мостът е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста са унищожени. През 1922-1923 г. е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен. 

Според извършено обследване преди години става ясно, че основите на съоръжението са здрави. Сериозни са проблемите с настилката, има пукнатини и фуги между камъните. Преди време заради ремонт на съвременния мост движението на автомобили беше насочено по старото съоръжение, което го амортизира още повече.

Началото на консервацията и реставрацията на моста бе поставено миналата година. Дейностите се извършиха по европроект на обща стойност 9,5 млн. лева, финансиран по оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 година.

Експо център ще разказва за живота и делото на Кольо Фичето

„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“. 

Тази година се честват 75 години от рождението му.

ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“

Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си. 

В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.

„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ

„Шогун“ e фаворит за „Еми“ при драматичните сериали, а „Мечката“ отново ще се бори за приза при комедиите, след като вече го спечели веднъж.

Това съобщи Ройтерс в обзор на претендентите преди връчването на телевизионните награди в неделя в Лос Анджелис.

Големият въпрос е кой сериал ще наследи трикратния победител „Наследници“ като най-добра телевизионна драма. „Шогун“ е очакван избор, след като историята, чието действие се развива във феодална Япония, вече събра рекорден брой награди „Еми“ за един сезон на телевизионен сериал. „Шогун“ грабна 14 трофея на съпътстващите награди „Еми“ (Creative Arts Emmy), връчвани за технически постижения и на гостуващи актьори.

В надпреварата при комедиите изпълнената с напрежение история за чикагския ресторант „Мечката“ е

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и

Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.

В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.

Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.

Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.

По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.

Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига

По проекта е изграден и двуетажен експо център с модерен архитектурен дизайн. В него ще има ресторант, музей, който ще разказва за живота на Кольо Фичето и за Беленския край, обслужващи помещения, зала за прожекции, интерактивно преживяване "Машина на времето", с която посетителите ще се върнат години назад, за да проследят началото на строежа на моста, магазин за сувенири. Ще има и атрактивно 3D-мапинг шоу.

"Мостът на Кольо Фичето е емблемата на Бяла. Това е най-известният ни обект и ще доведе до още по-добро развитие на туризма и до повече посетители. Ще се отрази положително и на местния бизнес. Мисля, че ефектът ще е за целия регион, а не само за Бяла", каза Славов. 

По думите му реставрираният мост на Кольо Фичето дава шансове. 

"Носи възможност да мечтаем, защото имаме истински туристически завършен продукт. Като дойде туристът, да мине по моста, да се снима, а след това да влезе в експо центъра и да се запознае с живота и творчеството на Кольо Фичето. Влизаш и попадаш в света на възрожденския майстор. Вече има графики и снимков материал на всичко, съградено от него. Ще има умалени 3D-макети на три от шедьоврите му - на моста в Дряново, покрития мост в Ловеч и църквата "Света Троица" в Свищов. Ще има и триизмерен образ на Кольо Фичето, който ще посреща туристите, а също и специален кът, разказващ за пазарлъка между Мидхат паша и майстора в конака в Русе. Ще има и сцена от самия строеж на моста в почти оригиналните размери - с над седем метра височина. Ще се върнем 157 години назад и ще си представим как се е градил мостът - с волски каруци, камъни, скеле, ще е много ефектно. Ще има и зала с мапинг прожекции. Ще се разказват интересни истории. Представете си Фичето до пояс във водата под моста, а на съоръжението са батареите на Мидхат паша, които изпробват здравината му", разказва кметът на Бяла. 

Обособени са и зони за обществено ползване с две тераси, а също и ресторант. 

"3D-мапинг прожекции ще има на празници и на специални за Бяла събития. Отделно, туристически групи ще могат да си заплатят за прожекция, ако пожелаят", каза Славов.  Той обясни, че между експо центъра и моста се оформя пространство за културни събития. Ще могат да се организират фолклорни фестивали, рок фестове, скулптурни пленери. 

Спасихме моста и върнахме красотата му, казва кметът Славов 

По повод на негативни коментари относно ремонта на моста Славов заяви, че е спокоен, защото е върната красотата на беленския белокаменен мост. 

"Да уточня за пореден път. По проект имаме четири зони. Зони "1" и "4" са автентичните зони. За съжаление, през 1897 г. падат осем свода в средната част. След това през 1921 г. - 1922 г. се прави бетонно удължение около 70 метра от три бетонови крака и дълъг 80-метров насип с пръст. Това всъщност са зони "2" и "3". Та зона номер "1" е със страхотни кобилични арки, които само са почистени, реставрирани. Бяха буренясали, изронени. Не се виждаше кое е лъв, кое е нимфа, кое е русалка. След това бетоновите три крака се подсилиха и заздравиха. А другите 80 метра изградихме наново. Така свързахме автентичните зони "1" и "4". Слабото място беше между бетона и камъка. Реално този проект спаси моста и това е мнението на много инженери и архитекти, като съм горд от постигнатото", заяви Димитър Славов. 

Подготвена е разнообразна програма за официалното откриване на реставрирания мост

По думите му разнообразна ще бъде програмата за официалното откриване на реставрирания мост на Кольо Фичето, което ще се състои на 23 август. 

"Ще има сцена с LED-екрани, изградена до моста, много танцьори в народни носии и гайдари. Актьор ще се превъплъти в образа на Кольо Фичето, който ще води шествието", разказа кметът.

Ще участва и Русенската опера с оркестър, хор и солисти. Ще бъдат представени емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия. 
Хорът ще изпълни химните на България и Европа. Програмата включва също емблематични български произведения и църковнославянски песнопения като "Хвалите имя Господне", "Радецки марш", "Тих бял Дунав", "Рапсодия Вардар", "Българи от старо време", "Я кажи ми, облаче ле бяло", "Многая лета" и "Дунавско хоро".

Постановката е на режисьора Борис Радев, диригент ще бъде маестро Димитър Косев, а начело на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Ще участват солистите Владислава Гарвалова, Глория Пенчева, Иван Пенчев и Момчил Миланов.

Вечерта ще завърши с 3D-мапинг прожекция, като върху моста на Колю Фичето ще оживеят картини, които ще провокират у зрителите неочаквано и различно визуално преживяване.

Славов каза още, че на следващия ден ще има концерт на певицата Дара, а специален гост се очаква да бъде и легендата на българския футбол Христо Стоичков.

е медиен партньор на Община Бяла за откриването на реставрирания мост на Кольо Фичето. 
 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Под прожектора
6194
Под прожектора

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител.Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година.

| 03 Август 2024, 08:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
Снимка © БТА

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов. 

Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

На 31 юли рок група Б.Т.Р. ще излезе пред ямболска публика с концерт в Лятното кино, съобщиха от Star Productions, организатор на събитието.

Гостуването в Ямбол е част националното турне „30 години Б.Т.Р“, с което бандата отбелязва три десетилетия история като утвърдени рок изпълнители на родната ни сцена. 

Публиката ще чуе на живо най-доброто от музиката на Б.Т.Р., създадена през годините. Включени са и парчета от по-новите албуми „Невидими стени“ и „Пъзел“.

За концерта в Ямбол Б.Т.Р. идват в актуалния си състав: Атанас Пенев (вокал), Славчо Николов (китари и вокал), Иван Калфов (бас китара) и Илиян Диков (барабани).

За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.

Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.

Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.

На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.

Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".

Тракийските дружества от няколко града в страната ще събера

Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас, на името на примабалерината и дългогодишен директор на балетната трупа на Софийската опера и балет Сара-Нора Кръстева, съобщиха организаторите. Състезанието се организира от Международна балетна асоциация „Сара-Нора Прима“ и Държавна опера – Бургас, с подкрепата на Община Бургас и Министерството на културата.

От днес до 5 юли в Бургаската държавна опера ще се провеждат конкурсните вечери с начало от 18:00 ч. Очаква се да пристигнат около 140 млади балетисти от няколко континента. Галаконцертът ще бъде на 6 юли, от 19:00 ч.

Успоредно с конкурса като съпътстващо събитие отново ще бъде организирана и академия "Сара-Нора Мастър", която ще продължи от 1 до 9 юли и ще включва майсторски класове и подготовка по репертоар и съвременни техники. 

Тази година в състава на журито отн

Женски хор „Златна лира“ от Търговище заминава за участие във фестивал в Италия. Международният песенен фолклорен форум „Tarantela del Vesuvio“ в Соренто е четиридневен, съобщи диригентът на състава Илиана Иванова. 

Във фестивала ще се представят още 15 състава от цял свят. Хорът при Община Търговище ще зарадва публиката с фолклорни песни, както и с традиционни италиански хитове. „Програмата ни не е много дълга, защото участниците са много. Съобразили сме се с това. Включваме песни от репертоара, но и сме ги дообогатили и разнообразили“, добави Иванова. 

По думите й по различен начин ще бъде представена песента „Ерген деда“, към която е добавен и танц. Една от солистките ще бъде облечена като старец с калпак, за да бъде пресъздаден по-пълноценно образът от текста. Към друга песен е направен електронен съпровод със солистка. 

Фестивалът в Соренто

Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Мостът е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста са унищожени. През 1922-1923 г. е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен. 

Според извършено обследване преди години става ясно, че основите на съоръжението са здрави. Сериозни са проблемите с настилката, има пукнатини и фуги между камъните. Преди време заради ремонт на съвременния мост движението на автомобили беше насочено по старото съоръжение, което го амортизира още повече.

„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“. 

Тази година се честват 75 години от рождението му.

ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“

Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си. 

В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.

„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ

„Шогун“ e фаворит за „Еми“ при драматичните сериали, а „Мечката“ отново ще се бори за приза при комедиите, след като вече го спечели веднъж.

Това съобщи Ройтерс в обзор на претендентите преди връчването на телевизионните награди в неделя в Лос Анджелис.

Големият въпрос е кой сериал ще наследи трикратния победител „Наследници“ като най-добра телевизионна драма. „Шогун“ е очакван избор, след като историята, чието действие се развива във феодална Япония, вече събра рекорден брой награди „Еми“ за един сезон на телевизионен сериал. „Шогун“ грабна 14 трофея на съпътстващите награди „Еми“ (Creative Arts Emmy), връчвани за технически постижения и на гостуващи актьори.

В надпреварата при комедиите изпълнената с напрежение история за чикагския ресторант „Мечката“ е

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и

Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.

В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.

Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.

Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.

По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.

Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига

Началото на консервацията и реставрацията на моста бе поставено миналата година. Дейностите се извършиха по европроект на обща стойност 9,5 млн. лева, финансиран по оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 година.

Експо център ще разказва за живота и делото на Кольо Фичето

По проекта е изграден и двуетажен експо център с модерен архитектурен дизайн. В него ще има ресторант, музей, който ще разказва за живота на Кольо Фичето и за Беленския край, обслужващи помещения, зала за прожекции, интерактивно преживяване "Машина на времето", с която посетителите ще се върнат години назад, за да проследят началото на строежа на моста, магазин за сувенири. Ще има и атрактивно 3D-мапинг шоу.

"Мостът на Кольо Фичето е емблемата на Бяла. Това е най-известният ни обект и ще доведе до още по-добро развитие на туризма и до повече посетители. Ще се отрази положително и на местния бизнес. Мисля, че ефектът ще е за целия регион, а не само за Бяла", каза Славов. 

По думите му реставрираният мост на Кольо Фичето дава шансове. 

"Носи възможност да мечтаем, защото имаме истински туристически завършен продукт. Като дойде туристът, да мине по моста, да се снима, а след това да влезе в експо центъра и да се запознае с живота и творчеството на Кольо Фичето. Влизаш и попадаш в света на възрожденския майстор. Вече има графики и снимков материал на всичко, съградено от него. Ще има умалени 3D-макети на три от шедьоврите му - на моста в Дряново, покрития мост в Ловеч и църквата "Света Троица" в Свищов. Ще има и триизмерен образ на Кольо Фичето, който ще посреща туристите, а също и специален кът, разказващ за пазарлъка между Мидхат паша и майстора в конака в Русе. Ще има и сцена от самия строеж на моста в почти оригиналните размери - с над седем метра височина. Ще се върнем 157 години назад и ще си представим как се е градил мостът - с волски каруци, камъни, скеле, ще е много ефектно. Ще има и зала с мапинг прожекции. Ще се разказват интересни истории. Представете си Фичето до пояс във водата под моста, а на съоръжението са батареите на Мидхат паша, които изпробват здравината му", разказва кметът на Бяла. 

Обособени са и зони за обществено ползване с две тераси, а също и ресторант. 

"3D-мапинг прожекции ще има на празници и на специални за Бяла събития. Отделно, туристически групи ще могат да си заплатят за прожекция, ако пожелаят", каза Славов.  Той обясни, че между експо центъра и моста се оформя пространство за културни събития. Ще могат да се организират фолклорни фестивали, рок фестове, скулптурни пленери. 

Спасихме моста и върнахме красотата му, казва кметът Славов 

По повод на негативни коментари относно ремонта на моста Славов заяви, че е спокоен, защото е върната красотата на беленския белокаменен мост. 

"Да уточня за пореден път. По проект имаме четири зони. Зони "1" и "4" са автентичните зони. За съжаление, през 1897 г. падат осем свода в средната част. След това през 1921 г. - 1922 г. се прави бетонно удължение около 70 метра от три бетонови крака и дълъг 80-метров насип с пръст. Това всъщност са зони "2" и "3". Та зона номер "1" е със страхотни кобилични арки, които само са почистени, реставрирани. Бяха буренясали, изронени. Не се виждаше кое е лъв, кое е нимфа, кое е русалка. След това бетоновите три крака се подсилиха и заздравиха. А другите 80 метра изградихме наново. Така свързахме автентичните зони "1" и "4". Слабото място беше между бетона и камъка. Реално този проект спаси моста и това е мнението на много инженери и архитекти, като съм горд от постигнатото", заяви Димитър Славов. 

Подготвена е разнообразна програма за официалното откриване на реставрирания мост

По думите му разнообразна ще бъде програмата за официалното откриване на реставрирания мост на Кольо Фичето, което ще се състои на 23 август. 

"Ще има сцена с LED-екрани, изградена до моста, много танцьори в народни носии и гайдари. Актьор ще се превъплъти в образа на Кольо Фичето, който ще води шествието", разказа кметът.

Ще участва и Русенската опера с оркестър, хор и солисти. Ще бъдат представени емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия. 
Хорът ще изпълни химните на България и Европа. Програмата включва също емблематични български произведения и църковнославянски песнопения като "Хвалите имя Господне", "Радецки марш", "Тих бял Дунав", "Рапсодия Вардар", "Българи от старо време", "Я кажи ми, облаче ле бяло", "Многая лета" и "Дунавско хоро".

Постановката е на режисьора Борис Радев, диригент ще бъде маестро Димитър Косев, а начело на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Ще участват солистите Владислава Гарвалова, Глория Пенчева, Иван Пенчев и Момчил Миланов.

Вечерта ще завърши с 3D-мапинг прожекция, като върху моста на Колю Фичето ще оживеят картини, които ще провокират у зрителите неочаквано и различно визуално преживяване.

Славов каза още, че на следващия ден ще има концерт на певицата Дара, а специален гост се очаква да бъде и легендата на българския футбол Христо Стоичков.

е медиен партньор на Община Бяла за откриването на реставрирания мост на Кольо Фичето. 
 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.